Az Egyesület

 

Tisztelt Látogatónk!


2010. július 24.-én este 18 órai kezdéssel, 29 alapító taggal a gödöllői Szent István Egyetem ÁTTI gyakorló termében megalakítottuk a Magyar Nemzeti Ragadozómadár-védő és Solymász Egyesületet. A ragadozómadár-védelem és a solymászat mindenhol a világon összeforrt egy egységé, csak hazánkban választották szét a hetvenes évek elejétől. Mind a két szakmai terület olyan fontos természetvédelmi, kulturális és hagyományápolást is felölelő működést takar, mely egymást kiegészíti és segíti. E két szakmai irányzat szükséges egyesítésére jött az alapgondolat az elmúlt évek tapasztalatának a tükrében, hogy ezt a hiányt egy egyesület keretében ötvözzük. Több egyeztető megbeszélést követően kialakult az a kutatási, védelmi, solymászati célokat érintő kérdéseknek a realizálása, amiért már érdemes akár országos jelentőségű egyesület megvalósításához hozzálátni. Így megszületett az alap célszlogenünk, miszerint; az MNRSE azon személyek összefogását, támogatását és együttműködését kívánja szolgálni, akik a ragadozó madarak védelme – ezen belül a ragadozó madármentés-, a solymászat, mint hagyományőrző vadászati mód – megőrzése, fenntartása és ápolása, valamint az ehhez kapcsolódó feladatok terén kívánnak aktív tevékenységet végezni. Már az alapgondolatot a szerveződés is tükrözte, hiszen az alapítók fele elsősorban a ragadozó madarakkal kapcsolatos kutatás és védelem miatt jelezte alapító szándékát, a másik fele pedig a ragadozómadár-védelem mellett a solymászat, ezen belül is a történelmének a kutatása, a hagyomány ápolása, művészetének, kultúrájának felkarolása és minél magasabb színvonalon történő továbbvitele miatt. Az alapítók szellemi tőkéje sem lebecsülendő, hiszen a több évtizedes gyakorlati tudás megléte mellett az alapító tagság 90%-a az egyesület profiljába vágó szakirányú diplomával rendelkezik; mint a jog, a vadgazdálkodás, az állat- és természetvédelem, az állattenyésztés és orvoslás, valamint a művészet régióiból. A közhasznú egyesületünk szerkezeti felépítése is picit más a gyakorlatban elterjed hagyományápoló, vagy állat-, természetvédelemmel foglalkozó szervezetekétől, hiszen nem egyfajta „szakbarbári” kis közösséget akarunk működtetni, hanem egy országos, mindenki számára elérhető, és aktív védelmi, kutatási, hagyományápolási munkát biztosító lehetőséget. Mindezt úgy, hogy ki-ki a saját lakóterületén, érdeklődési területén, kedvelt hobbijához, vagy éppen munkájához kapcsolódóan tudja majd a saját lehetőségei és igényére szabva a céljainkat megvalósítani. Így a közhasznú egyesületünk mindenki számára nyitott és önmegvalósításra alkalmat adó szervezet! Így szeretettel várunk minden olyan érdeklődőt, leendő aktív, vagy támogató tagunknak, akár társszervezeteket is, akik a célkitűzéseinkkel egyetértve a ragadozómadár-védelmet és a solymászatot együtt szeretnék a lehetőségeik birtokában velünk együtt támogatni.

Bérces János

MNRSE elnök